Bugun...İzmir’in İlk, Türkiye’nin tek “Yazarlar Kooperatifi” açıldı

İzmir’de ilk örnek olan, İzmir Yazarlar Kooperatifi, 2 yıldan bu yana kültür hayatının içerisinde.

facebook-paylas
Tarih: 18-11-2021 18:25

İzmir’in İlk, Türkiye’nin tek “Yazarlar Kooperatifi” açıldı

Pandemi nedeniyle kuruluşundan bu yana açılışı ertelenen İZYAKO/İzmir Yazarlar Kooperatifi merkez ofisi 17 Kasım 2021 tarihinde Mimar Kemalettin Caddesi 1335 sokak Serbölük Vakıf İşhanı ofislerinde açılışı gerçekleştirdi. Açılışa çok sayıda yazar, şair, STK temsilcileri katıldı.

İzmir kültür hayatının önemli bir boşluğu doldurmak, yazarları bir araya getirmek ve nitelikli eserleri, uygun ekonomik koşullarda okurla buluşturmak için yola çıkan İzmir Yazarlar Kooperatifi; İzmir’in ilk, Türkiye’nin tek “Yazarlar Kooperatifi” olarak, kısa sürede yayın hayatına kazandırdığı sekiz kitap ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Yazar Erdoğan Baysal, şair-yazar- gazeteci-kamu iletişim uzmanı Ercan Doğu, şair-yazar Ayşe Manav, araştırmacı yazar Mustafa Üzel, yazar Aysun Nacarfırat, araştırmacı yazar Şaban Turgut Üzüm, şair-yazar Hıdır Aslan ile yazar Dr. Burhanettin Şenli’nin bir araya gelerek kurduğu kooperatifin kuruluşunun üzerinden henüz 2 yıl geçti ve bu sürenin tamamı pandemi koşullarına karşılık geldi. Ancak kooperatif üyeleri çalışmalarını evlerinden sürdürerek, kuruluş amaçlarına uygun içerik üretmeye başladılar.                                                                                     

“Kooperatifin amacı, kooperatifin konusuna giren ve ortakların ürettiği yazın ürünlerini; Yayınevleri yapı ve işlevinde basmak, onları en iyi şartlarda satıp pazarlayarak, dayanışma duygusu ve eylemlerini en üst düzeyde tutarak, ortaklarının ekonomik çıkarlarını korumaktır. Kooperatifin, faaliyet gösterdiği şehrin geçmişi ve geleceği ile ilgili tanıtımını öne çıkarmak için İzmir misyonunu; tarihi, turistik, kültürel, ekonomik, politik, sosyal vb. içerikli araştırma konularını ön planda tutarak; başta Akdeniz ülkeleri olmak üzere; üyelerince üretilen her türlü yazın ürününü paylaşım ve aydınlatma yönünde basılmış kitap ve dergi halinde veya elektronik ortamda toplumun bilgi ve paylaşımına sunar” diye aktarılan Sınırlı Sorumlu İzmir Yazarlar İşletme Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Doğu, kuruluşlarına giden sürece yazar Erdoğan Baysal’ın, 2011 yılında yayımlanan, “Yüzbaşı Gavur Mümin” adlı romanının, Vatanım Sensin adlı TV dizisine ilham kaynağı olmasının ivme kattığını söylüyor.                                                                                                           

Doğu konuyla ilgili şunları aktarıyor:                                                                        

“Erdoğan Baysal, telif sözleşmesi imzalarken romanın yayın haklarını da devrediyor. Vatanım Sensin dizisi iki yıl kadar gösterimde kaldı. Senaryosuna ilham kaynağı olan romanın yazarının hiçbir yerde adı geçmedi. Ve haklı olarak bu durum yazar arkadaşımızı üzdü. Ben de yayımlanmış dört şiir kitabımın ardından bir çocuk ve dede temasını işlediğim öykü kitabı kaleme aldım. Yayına hazır hale geldi. Dosya olarak, İstanbul’daki yayınevlerine yolladım. ‘Ticari kaygılar gerekçesiyle olsa gerek, hepsinden olumsuz yanıt aldım. Erdoğan Baysal ile benim yaşadığım ve benzeri örnekler bizi bir yazarlar kooperatif kurmaya yöneltti”.

Ercan Doğu, kooperatifi oluşturmak için İzmir’de yaşamlarını sürdüren sekiz yazar, şair arkadaşla bir araya geldiklerini aktararak, “Kuruluş çalışmalarımız 8 ay sürdü ve 2019 yılı Kasım ayında faaliyete geçtik” dedi. 

Heyecan ile yola çıktık

Doğu, kooperatiflerinin amacının, içeriği zengin eserleri uygun fiyatlara okuyucuya ulaştırmanın ve yanı sıra edebiyata, şiire meraklı, kitap ile yaşayan kesimin birlikteliğini artırmak olduğunu belirterek, “Bu konularda büyük heyecan taşıyoruz. Kuruluş aşamamızı tamamlamamızla birlikte ne yazık ki küresel salgınla karşılaştık ve henüz istediklerimizin bütününü hayata katamadık. Pandeminin yarattığı sıkıntıları aştığımızda; özellikle amatörlere yönelik yarışmalar düzenlemek, buraya katılan eserleri antoloji tadında yayına hazırlamak, Akdeniz çanağındaki ülkeler ile Türkiye Cumhuriyetleri’ne yazar arkadaşlarımızın kitaplarını, o ülkelerin dillerine çevrili olarak ulaştırmak gibi isteklerimiz var. Mimar Kemalettin Caddesi’nde hazırladığımız kooperatif merkezimizin, yazarların uğrak yeri,  buluşma noktası olması gibi ideallerimiz var” yönünde görüş belirtiyor.                                                                              

Ercan Doğu, kooperatiflerinin çalışma esaslarına ilişkin de şu bilgileri paylaştı:  “Kooperatifimize üye olmak isteyen yazar ya da şair arkadaşlarımızın yayınlanmış ya da yayına hazır hale gelmiş eseri olması veya basın mensubu olmaları şartını arıyoruz. Yayına hazır tüm eserlerin ilgili Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirilmesi söz konusu. Kooperatife üye olacak kişilerin 5’er bin lira Kooperatif Ortaklık Payı ödüyorlar. Üyelik Başvuru Formları’nın Seçiciler Kurulu’nun görüşü ve Yönetim Kurulu’nun onaylamaları halinde üyemiz oluyorlar. Amacımız, kaliteli kitapları uygun bedel ile okuyucuya ulaştırmak. Yaşadığımız şehrimizin, ülkemizin kültür hayatına değerler katmak istiyoruz ve bunun için yola çıktık.

Kooperatif 2021 yılında sekiz nitelikli eseri yayın hayatına kazandırdı

İzmir Yazarlar Kooperatifi içinde bulunduğumuz yıl içerisinde sekiz eseri okurla buluştururken, yeni kitapların da kısa süre içerisinde kitap raflarındaki yerini alacağının altı çiziliyor.

Okurların, Türkiye’nin sayılı saygın kitap satış platformları ile kitabevlerinde,  Kooperatif üyelerinin tüm eserlerine ulaşabileceklerine de vurgu yapan Ercan Doğu, İzmir Yazarlar Kooperatifi’nin web sitesinden kendilerine ulaşabilecekleri gibi ve ortaklarının imzalı eserlerine sahip olabileceklerini kaydetti. 

İZYAKO Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Doğu, kooperatifin uzun ömürlü olması için desteklenmesi gerektiği; bunun için de okurların kooperatif yayınlarını edinmelerini isterken, okurların kooperatif yayınlarına www.izyako.com.tr ya da sanal ortamda satışı yapan kitapevlerinden ulaşabileceklerini de sözlerine ekledi.
Editör: Nurten Öğüt
Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI