Bugun...


Hacer Aydın / Gezgin - Fotoğrafçı

facebook-paylas
Atilla Sertel: Yazlık Sinemada Çiğdem Çitlemeyi Özledim…
Tarih: 02-09-2018 07:01:00 Güncelleme: 02-09-2018 20:31:00


Bu hafta konuğum İzmir’in en sevilen siyasetçilerinden CHP milletvekili Atila Sertel…. Bugün siyasi kişiliğini değil dost, arkadaş, iyi insan Atila Sertel’i tanıyalım.

 

Herkese bir telefon uzaklığında olan halkın vekili ile o kadar güzel anılarım var ki. Günlerden birgün çok üzgündüm ve üzüntümü Atila Beyle paylaşmıştım. “Sen üzülme, bundan sonra arkanda ben olacağım, kimse seni üzemeyecek” demişti.

Ailemden görmediğim bir destek benim için unutulmaz oldu. Her zaman yanımda oldu. İlk fotoğraf sunumuma hasta yatağından kalkıp gelmişti. Oldukça yoğun çalışmasına rağmen sergimin açılışında yine yanımdaydı.

Bugün siyasi kişiliğini değil dost, arkadaş, iyi insan Atila Sertel’i tanıyalım.

Bize biraz çocukluğunuzu, Cemaliye anneyi, Eskişehir’i anlatır mısınız? Bir de merak ediyorum yaramaz mıydınız?

Çocukluğum ekonomik açıdan yoksulluk, arkadaşlık, dostluk, paylaşım açısından çok zengin geçti. Her çocuk kadar yaramazdım. 15 yaşında siyasetle ilgilenmeye mahallemizdeki devrimci ağabeylerimizin anlattıklarını dinlemeye ve önerdikleri kitapları okumaya başladım. Annem bizim her şeyimizdi.

16 yaşında babasız kaldım, vefat etti. Annem bizi okuttu, büyüttü, adam etti. Bende emeği çoktur. Hem işte, hem de evde çalıştı. Evlatları için yaşadı. Çok acılı olaylar geçti başından. Yine de yıkılmadı. Annemin boşluğunu çok hissediyorum.

 

Çocukluğunuza dair unutamadığınız anılarınızdan bir iki tane bizimle paylaşır mısınız?

İlk futbol topumuzu aldığımız günün sevincini unutamam. Çocukluk yıllarında futbol topu çok pahalı idi. Bayram harçlıklarını bir araya getirdik ve mağazadan bir futbol topu aldık, forma ve şortlar aldık. O günü unutmak mümkün değil. Evimizin karşısındaki arsaya çıkınca kendimizi ünlü futbolcular gibi hissettik.

 

Siz İzmir’in en sevilen siyasetçilerinden birisiniz, bunu çok iyi biliyorum. Konuştuğum insanlar adınızı duyunca söyledikleri saygı, sevgi sözcüklerini unutmadım. Hatta bazıları anımsamıyordu bende bir iki tanıtıcı söz söyleyince “Haa şimdi bildim, biz onu çok seviyoruz” Bu kadar sevgi ve saygı nasıl oluştu sizce? Benim gördüğüm sizi tanıyan herkes size hayran, bunun sırrı nedir?

İnsanız. İnsanlarımızı renk, dil, din, mezhep ayırmadan seviyorum. Çocukluğumdan beri pozitifimdir. Benim için çözülemeyecek sorun, halledilmeyecek iş yoktur. İnsanlarımızın sorunlarını çözdüğümde çok mutlu olurum, çözemediğimde mutsuz. Bana olan sevgi, saygı beni çok mutlu eder. 50 yılı aşkın dostluklarım vardır. En büyük zenginliğim insandır.

 

Çok iyi bir eş, çok iyi bir baba ve dedesiniz. Eşiniz Ziynet Hanım bu hayatta tanıdığım en mükemmel kadınlardan biri. Oldukça mütevazı bir ailesiniz. Bize biraz ailenizden bahsedebilir misiniz?

Benim ne kadar iyi eş olup olmadığım konusunda kararı verecek olan eşimdir. Ama ben eşimden memnunum. Şaka gibi ancak 38 yılı geride bıraktık evlilikte. 40 yılı bulan bir beraberlik. Bizim sırrımız sanıyorum birlikte büyümemiz ve her sorunun üstesinden gelmek için birlikte verdiğimiz mücadeledir.

Hani nikah kıyılırken belediye başkanı der ya, iyi günde kötü günde, diye. Biz karımla iyi günde kötü günde birlikte olduk. El ele tutuştuk ve adeta dünyaya meydan okuduk.

Siz milletvekili olmadan önce İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı idiniz. Gazetecilik ve siyasete giriş serüveninizden bahseder misiniz?

16 yaşından bugüne siyaset İle ilgiliyim. Çocukluğumda iyi bir gazeteci olmanın hayalini kurdum, okudum, oldum. Mesleğimden ailemi baktım ev sahibi oldum. İyi bir gazeteci olduğumu söylerler. Sonrada İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı ve 34 yaşında önseçim İle milletvekili adayı oldum. 1991 yılında çok az bir oy İle seçilemedim. Partimiz baraj altında kaldı. Sonrası önseçim olmadı.

2015 de genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve parti meclisimiz önseçim kararı alınca 3. Sırada milletvekili olma hakkını kazandım, sonrası geldi.

 

Sizi hayatınızda neler mutlu ediyor, nelerden motive olursunuz?

Kitap okurum. İyi bir gazete okuruyum. Güncel siyasi ve ekonomik gelişmeleri takip ederim.

Şu anda çok koşturduğunuzu zamanınız olmadığını biliyorum ama hobileriniz neler? Zamanınız daha çok kalsa neler yapmak isterdiniz?

Fotoğraf çekmeyi, resim yapmayı hayal ediyorum. Dediğiniz gibi vakit sorunu var. Arkadaşlarım ile oyun oynadığım zaman stresten sıyrılıyorum, mutlu oluyorum.

İZMİR AŞKTIR

Bir İzmir sevdalısı olarak İzmir’e dair neler söylersiniz?

İzmir eksiği de olsa, aksağı da dünyanın en güzel en yaşanacak şehirlerindendir. İzmir’den ayrıldıktan sonra özlemini çekiyorum. İzmir bir aşktır.

İzmir’in fazla göç alması ve İstanbulluların yoğun şekilde taşınması İzmir’de neleri değiştirdi? Sizce altyapı yeterli mi?

İzmir, İstanbul gibi olmamalı. Özen göstereceğimiz en önemli konu bu. Şu anda bile kentimizin orantısız yükselişi beni rahatsız ediyor. Rant kenti değil yaşanacak kenti kurmalıyız. Yoksa ne altyapı kalır ne de yaşanacak şehir.

 

Hızla değişen çehresiyle “aah eski İzmir” dediğiniz neleri özlüyorsunuz?

Tek katlı bahçeli evleri, kentin içinde çiçek açan ve mis gibi kokan mandalina ve portakal bahçelerini, kahverengi toprağı. Evlerin önünde taburelere oturup mahallede, ülkede olup bitenleri konuşan kadınlarımızı, o parke taş döşeli sokakta ip atlayan kız çocuklarını, saklambaç oynarken koşuşan çocukları görmeyi özlüyorum.

Yazlık sinema bahçesinde, tahta sandalyeye dayanarak çiğdem çitlemeyi özledim. Doğal yaşamın önemi gün geçtikçe daha iyi anlaşılıyor.

 

Atila Sertel'in TBMM'deki Özgeçmişine de bakalım...

Atila Sertel Kimdir?

23 Temmuz 1956'da Eskişehir'de doğdu. Baba adı Ali Osman, anne adı Cemalile'dir.

Gazeteci-Yazar; Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulunu bitirdi.
Çeşitli gazetelerde serbest muhabirlik, haber müdürlüğü, yazı işleri müdürlüğü ve yazarlık yaptı. Ayrıca farklı televizyonlarda programlar hazırlayıp sundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı yaptı. İki dönem üst üste seçilerek, altı yıl süreyle İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanlığı görevlerinde bulundu.
Halen Türkiye Gazeteciler Federasyonu Onursal Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı'dır. Yayımlanmış iki kitabı bulunmaktadır.
26. Dönemde İzmir Milletvekili seçildi ve Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu üyeliği yaptı.
Sertel, evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI