Bugun...


Hacer Aydın / Gezgin - Fotoğrafçı

facebook-paylas
Yavaşlarsak Daha Mutlu Olacağız…
Tarih: 02-02-2019 23:38:00 Güncelleme: 03-02-2019 00:14:00


Uzun bir aradan sonra selam ve sevgiler…

Son zamanlarda kimle konuşsam hep aynı konu, hep aynı dert. Bu derdin adı tabii ki İnsanoğlu. Zamanımızda birbirini ışık hızında harcayan insanları artık tanımak mümkün değil. O konuya girersek bir daha çıkmak mümkün olmayabilir. Bu politikada da böyle, sanatta da böyle daha doğrusu hayatın her alanında aynı.

Hayat her anlamda fast food yaşanıyor...  Mesela ilişkiler... Arkadaşlarımla, dostlarımla bu konu hakkında çokça konuştuğumuz sohbetimizi “ah nerede o eski sevgili” diye bitiriyoruz. Eskiden sevgili olmak için çok emek verilirdi. Aylarca pencerelerden, kenar köşelerden bakılıp iç çekilirdi. Bu gizli gizli bakışmalar birkaç ay sürer, sonra o tadını unuttuğumuz mektuplaşma aşamasına geçilirdi. Birileri bulunur mektuplar sevgiliye ulaştırılırdı. O mektubu beklemek “beklemenin” ne güzel bir duygu olduğunu hissettirirdi. Ah o mektuplar ne kadar samimi, saf, temiz duyguları taşırdı. Sonrasında tabii ki utangaç buluşmalarla değerlimi değerli bir sevda başlardı. Bu yazdıklarım Türk filminden alıntı değil. O filmler de gerçek hayatları anlatmaz mı zaten. Emek verilen hiç birşey kolayca harcanmazdı. Değerliydi… Şimdiye gelelim…

Köroğlu’nun “Delikli demir icat oldu mertlik bozuldu” sözünden yola çıkarak bizde söyle diyoruz. İnternet icat oldu mertlik bozuldu. Aslında Köroğlu, silahın icat olması ile delikanlılığın dama atıldığını anlatmış gibi. İnternetin hayatımıza kattığı kolaylıklar yanında götürdüğü çok şey var.

Bütün dünya elimizin altında artık. Ulaşmak istediğimiz her şey bir tık ötemizde. O kadar kolay o kadar hızlı ki. Artık hiç yorulmuyoruz, emek harcamıyoruz. Canımız yemek yapmak istemiyor mu? Bir tuşa basıp yemek istiyoruz. Hoop 10 dakika sonra yemeğimiz kapımızda. Öyle mağazaya filan gidip alışverişe de gerek yok. Gir internete seç beğen al, kapına gelsin.

“Sevgililer de” internetten bulunuyor artık... Elini sallasa ellisi sözü gerçek oldu gibi bu zamanda. Neymiş o gizli saklı bakışmalar, neymiş eski usul mektuplaşmalar. Gir internete elbise seçer gibi gözüne kestirdiklerini seç. Önce dürt sonra mesajını yaz. Şanslıysan bir “sevgili” pardon one night’lık birini bulmuşsundur. Tanımak için bile çabaya gerek duyulmayan sanallık. Emek harcanmadığı için hızlı başlayıp aynı hızla biten ilişkiler çöplüğüne döndü dünyamız artık.

Yani artık fast food bir hayat yaşanıyor…

Kendi adıma söylüyorum. Ben eskiden insanları çok iyi tanırdım. Artık öyle bir iddiam yok, çünkü tanıyamıyorum. İşte burada eski sevgili devreye giriyor. O zaman sanal ilişkiler çöplüğüne dahil olmamak için, eski sevgili güvenli bir limandır diyoruz arkadaşlarımla. Yeniyle zaman harcayacağına güvendiğin, inandığın ve her şeyden önce dostun olan eski sevgili iyidir diyoruz. Nazım’ın dediği gibi “Kısacası sevgili sen önce dost ol bana… Gerisi aşk meşk v.s. nasıl olsa…

Sevdalar biter ama dostluk kalır. Bilmiyorum benim gibi eski sevgiliyle dost olan var mıdır? Eğer varsa o dost eline sıkıca sarılın. Çünkü bu zamanda öyle el bulamayabilirsiniz, daha doğrusu bulamazsınız. Ahh biraz yavaşlayabilsek belki daha mutlu olacağız.

Birbirimizi tanımayı deneyelim, sevelim/sevilelim, paylaşalım ve mutlu olalım. Her şeyden önce YAVAŞLAYALIM…

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI