Bugun...


Kürşat Şahin Yıldırımer / Davranış Analisti

facebook-paylas
Anksiyete
Tarih: 12-03-2022 17:34:00 Güncelleme: 12-03-2022 17:34:00


Endişelerinizi, evhamlarınızı, korkularınızı, kısaca birçok psikolojik sorununuzu refleksoloji ile yenebilirsiniz. İlk kez stresli bir durumla karşılaştığımızda kaygı durumu gelişir; evi taşımak, işten çıkarılma, matem veya sadece aşırı kafein yüklemesi gibi basit şeyler. Kaygı durumu vücudun erken uyarı sistemidir. Vücudunuz yakınında tehlike sezinler ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir olay olarak algıladığı şeyle başa çıkmak amacıyla alarm durumunu korur.

Sağlıklı bireyler zor bir durumla karşılaştığında bunun çaresine bakmak için harekete geçerler. Bazı insanlar içinse olay o kadar basit değildir. Eğer anksiyete belirtileri sizin günlük yaşamla başa çıkmanıza engelse, o zaman anksiyete bozukluğu gelişmiş olabilir.

İşler istediğimiz gibi gitmediğinde hemen olumsuzluğa dönmeye meylimiz vardır. Sanki içimizde bir şey şalteri indirir ve hemen sonrasında “tıpkı kabarmış bir gelgit dalgasına yakalanmış gibi” direnç bizi alıp götürür.

Kırk iki yaşında, iki çocuk annesi A.Ş, belirli sayma ritüellerini yerine getirmezse çocuklarının başına bir şey geleceği saplantısı vardı. Söz gelimi sigara ve çay içtiğinde, art arda iki sigara ve iki bardak çay içmek zorundaydı, yoksa çocuklarının başına kötü bir şey gelirdi. Saçma olduğunu bilmesine rağmen bu ritüeli yerine getirmediğinde ciddi bir anksiyete yaşıyordu. Gerçekleştirilen ritüel, zihinsel acıyı hafiflettikçe OKB'nin kurbanına geçirdiği pençeyi güçlendirip bir geri besleme döngüsüne neden oluyordu.

Kurbanlarına dadanan bu saplantılar genellikle kirlenme korkusu gibi gerçek bir tehdide işaret eden kaygılardan kaynaklanır. Algılan tehdidin değerlendirilmesinde ve bu kaygılara işaret eden davranışların ortasında bir sorun var gibi görünüyor. Bu, henüz tam olarak anlaşılamamış bir beyin bozukluğundan kaynaklanmalı ama belki de TOURETTE sendromuyla bağlantılıdır.

Pek çoğumuzun günlük yaşamını etkileyen alışkanlıkları vardır ve onlardan vazgeçmek istemeyiz. Bazen belli alışkanlıklar yaşamımızı kontrol eden, ona egemen olan ritüeller haline gelebilirler.

Kayda değer bir vakada Tourette sendromundan mustarip Britanyalı bir çocuk, onu beyaz yol şeritleri üzerinden yürümek zorunda bırakan OKB'ye sahipti. 11 Eylül 2001 sabahında bu takıntılı davranışını gerçekleştirmeyi ihmal etti ve bunun sonucunda saldırılardan kendisinin sorumlu olduğunu düşündüğü için travma geçirdi.(1)

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), zararsız batıl inançlardan daha rahatsız edici ve zayıflatıcı bir özdenetim ve özgür irade kaybıdır. TOURETTE Sendorumu, çocukluk döneminde başlayan, istem dışı gerçekleşen, devamlı tekrarlanan ani hareketler veya seslerden meydana gelen tikler olarak ifade edilen nörolojik bir rahatsızlıktır.


Rahatsızlık verici olaylar beyinde izole olmuş bir anı ağında depolanabilir. Bu durum kişinin psikolojik olarak sağlıklı olmasını engeller. Eski malzeme defalarca tetiklenir durur. Bu durumu çözmek için ihtiyacınız olan bilgi beynin başka bir yerinde, başka bir ağdır.

Doç.Doktor Gamze Şenbursa bir kişiye anksiyete ve panik atak bozukluğu tanısı konulduğunda bunun hemen antidepresan ilaçlar kullanmaya başlaması anlamına gelmeyeceğine dikkati çekiyor.
Bu alanda yapılan araştırmaların hiçbir ilacın konuşma terapisi kadar etkili olmadığını vurgulayan Şenbursa,"Özellikle bilişsel davranış terapisi ve tamamlayıcı tıp olan refleksoloji kişiyi konusunda cesaretlendirilen, anksiyete semptomlarının azaldığı yönünde kayıtlar mevcuttur” diyor.
Panik Atak ve Anksiyetede neden refleks terapi uygulanır.

Özelikle refleks terapinin güzel sonuçlar verdiğinin altını çizen. Doç.Doktor Şenbursa şunları söylüyor;
Canberra Universitesi'nde yapılan bir çalışma refleks terapinin anksiyete ve mide bulantısının hızlı bir şekilde hafiflemesinde çok etkili olduğunu göstermiştir. Avrupa'da yapılan diğer çalışmalar da refleks terapinin stres bağlantılı anksiyetede ve her çeşit ağrıyı azaltmada etkili olduğunu göstermiştir.

Dolayısıyla refleks terapi #stres seviyesi ve anksiyete semptomlarının nasıl rahatlatılacağını Profesyonel bir #terapistten alacağınız seans sizin için ciddi derecede rahatlama sağlarken, bir çok sorun ve ağrılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Sevgiyle Kalın

Kaynakça 1: M. M. Robertson ve A. E. Cavanna, ''The disaster was my fault'', Neurocase, 13,2007,446-451.

 
 
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI