fon-word.com
Bugun...


Kürşat Şahin Yıldırımer / Sosyolog - Terapist

facebook-paylas
Beyindeki Karmaşıklıklar
Tarih: 19-09-2019 09:03:00 Güncelleme: 19-09-2019 09:10:00


Bir sabah köpeğinizi yürüyüşe çıkardığınızda, kayışında bir düğüm olduğunu fark ettiniz.. Çok önemli bir şey değildi; çözmek sadece birkaç dakika sürer. Tabii dışarıda keşfedeceği bir dünyanın beklediği bir yavru köpek için bir dakika uzun bir süre. Gariptir ki, bunun nasıl olduğunu bilmiyoruz..
 
Tıpkı bahçe hortumunun, tam da bahçenin en dip köşesinin sulanması gerektiği bir zamanda, bükülerek karışmasının yarattığı aykırılık hissine benziyor bu. Dolaşık hale gelmenin eşyanın doğasında olduğu gayet açık.
 
Balıkçıların hayatlarının yarısını karada ağlarını tamir ederek geçirmelerinin sebebi de budur.
 
Nereye atılırsa atılsınlar, ağ gözlerini tıkayan her türlü atık, döküntü ve balçık toplanır ve deniz yosunları ağ iplerinin her yanına dolanır. Bunlar zamanla ağı aşındırarak delikler ve sızıntıya neden olan açıklıkları oluşturur. Müdahale edilmediği takdirde, çok geçmeden tüm ağ kullanılmaz hale gelir.
 
Beyin de akson ve sinapslardan oluşmuş bir ağdır ve düşünce okyanusuna atıldıkça ne yazık ki hasar ve aşınmaya maruz kalır.
 
Alois Alzheimer, Auguste Deter’in beynini boyadığında, plakalar ve dolaşıklıklarda sakız gibi kaplandığını gördü ve bu patoloji kendi ismiyle anılan demans biçiminin alameti farikası oldu.
 
Beyindeki tüm ak ve gri madde deneyimsiz bir göze rasgeleymiş ve düzensizmiş gibi görünür. Ancak aslında bu madde, deneyimlerle üst üste eklendiği izlenimini veren karmaşıklık katmanlarıyla son derece örgütlü bir yapıdır.
 
Çocuk büyüdükçe sinir hücreleri arasında bağlantılar oluşur ve hatıralar da sinaps birlikteliğinin meydana getirdiği bu yapıya kazanır.
 
Plakalar ve dolaşıklıklar yoğunlaştıkça hatıralar silinir ve böylece bozulma başlar. Kişinin zihni de, olgunluğa ulaştığı noktadan düzenli bir şekilde geriler.
 
Bozulma evreleri ürkütücü bir şekilde yaratılışlarını aksettirir. İlk önce mesleki ve karmaşık işleri yerine getirme yetenekleri kaybedilir. Bunu yemek pişirme, günlük ve mali işleri planlama gibi basit işleri yapma yetilerinin kaybedilmesi izler.
 
Sonra da giyinmek ve yıkanmak gibi kanıksadığımız işleri yapamaz hale geliriz. Bunu idrar kaçırma, konuşamama ve hatta gülümseyerek duyguları ifade edememe takip eder.
 
Bütün bunların sebebi, kimi insanların emeklilik yaşlarını arkalarında bırakırken plakalar ve dolaşıklıklar meydana getirmeye yatkın olmasıdır.
 
 
REFLEKSOLOJİNİN YERİ VE ÖNEMİ
 
Ayaklarda ve ellerde bedenin tüm bölgelerine ve sistemlerine bağlı olarak anatomik refleks noktaları mevcuttur. Ayak ve el tabanında, üstünde, sağında ve sol bölgelerinde her organa ait sinir uç noktalarına manüel terapi uygulayarak beyine elektro sinyalleri (görev uyarıları) ileterek vücuttaki sinirlere ve belli sistemlere emir gönderip; vücudun kendi kendini tedavi etme mekanizmasını harekete geçirilir.
 
Dokuları oluşturan hücrelerde yenilenmeler ve fiziksel, zihinsel bir rahatlama sağlar.
 
Nitekim serotonin ve nöroadrenalin etkinliğini arttırmak için Refleksoloji uygulamasında anatomik olarak belirttiğimiz sinir uç noktalarını fizyolojik olarak işleve geçirdikten sonra; nörofizyolojik kurama göre ayaklardan çıkan uyarının aksonlar yoluyla beyine ulaşarak nöronlar arasında sinaps bağlantısını sağlayarak mesajın beyine ulaşmasıyla beyindeki nöronun öğrenme işlevi de başlamış olur.
 
Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere İngiltere, Rusya, İsrail, Endonezya, Belçika, Danimarka ve Fransa gibi Avrupa ülkelerinde birçok alanda kullanılan ayak masajı(refleksoloji), ebelik ve hemşirelik profesyonelleri arasında oldukça popüler hale gelmiştir.
 
Hem sağlığın korunması ve yükseltilmesinde, hem de bazı rahatsızlıkların hafifletilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin; Nöropati ve Alzheimerin yanısıra kanser ağrılarını ve kemoterapinin yan etkilerini hafifletmede, yaşam kalitesini arttırmada, bağışıklık sistemini güçlendirmede, Glenfatik sistem/Glymphatic system dolaşımı düzenlemede, anksiyetede, uykusuzlukta, konstipasyonda, menopozda, dismenorede, postpartum dönemde ve laktasyonda çok sık başvurulmaktadır.
 
Refleksoloji̇ ile yapılan bası ve cilt teması sonucunda enkefalinler ve endorfin salgılanmaktadır. Böylece, beyine giden ağrı mesajının sinirsel iletimi durdurulmakta, kaygı ve ağrı düzeyi azalmakta, geliştirilmiş lenfatik sinir ve kan akımı sonucunda vücuttan toksinlerin atılımı artmaktadır.
 
Kaynakça;
 
1-Borman P. Nöropatik ağrı tedavisinde tamamlayıcı alternatif tedaviler. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
Dergisi 2009;12: 151-156.
 
 
2-M Valiani M, Shiran E, Kianpour M. and Hasanpour M. Reviewing the effect of reflexology on the pain
and certain features and outcomes of the labor on the primiparous women. Iranian Journal of Nursing
and Midwifery Research 2010;15: 302-310.
 
 
3-McNeill JA, Alderdice FA, McMurray F. A retrospective cohort study exploring the relationship
between antenatal reflexology and intranatal outcomes. Complementary Therapies in Clinical Practice
2006;12:119-25.
 
 
4-Öztürk R, Sevil Ü. Refleksolojinin kadın sağlığı üzerine etkisi. Uluslararası Hakemli Akademik Spor
Sağlık Ve Tıp Bilimleri Dergisi 2013;8: 87-100.
 
 
5-Moghimi Hanjani S, Mehdizadeh torzani Z, Shoghi M, Ahmadi G. Effect of foot reflexology on pain
intensity and duration of labor on primiparous. Koomesh 2013;14(2):166-171.
 
 
REFLEKSOLOJİNİN ETKİLİ OLDUĞU BAZI PROBLEMLER
 
• Bel BoyunFıtığı
• Migren – MS
• Eklem Ağrıları-Fibromiyalji
• Reflü – Kabızlık
• ReglAğrıları – Zayıflama
• Hormon Sorunları
• Enerji Eksikliği-Yorgunluk
• PanikAtak- Meniere
• Kanser ve Omurilik Tümürü
• Hidrosefali
• Nörolojik Sorunlar-Çölyak
• Şeker – Tansiyon
• Serebral Palsi (sp)
• Felç – Motor Gerilik
. Sinir sıkışması Topuk dikeni
• Down Sendromu
• Otizm – Epilepsi- Rett Sendromu
• #KonuşmaBozukluğu
• Unutkanlık – DikkatEksikliği
• Astım- bronşit- Kireçlenme
• Alzheimer - Parkinson
 
Not: Uzman olmayan, fizyoloji, anatomi ve nöroloji bilgisi olmayan kişilerce yapıldığında riskli komplikasyonlara neden olabiliyor.
 
 
Ayakların bulunduğu nokta, bin millik seyahatin başladığı yerdir.
 
Uzman Sosyolog Terapist
Kürşat Şahin YILDIRIMER
0532 603 30 06
 
 
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI