forum forum forum
Bugun...


Kürşat Şahin Yıldırımer / Sosyolog - Terapist

facebook-paylas
Çocuklarda uyku sorunları...
Tarih: 11-06-2019 23:59:00 Güncelleme: 12-06-2019 00:04:00


Anne-babaların en çok danıştıkları birkaç konudan biri, çocuklarda yaşanan uyku sorunlarıdır.
“Çocuğumu yatağına yatıramıyorum, yatmak istemiyor, yalnız yatmak istemiyor, yanımıza geliyor, korkuyor, sık sık uyanıyor, uykuda diş gıcırdatıyor “gibi .
 
Çocukta uyku sorununun pek çok nedeni olabiliyor. Bu nedenler, fiziksel ve duygusal kaynaklı olabiliyor. Doğumdan itibaren ilk yıl, bebeğin bedensel gereksinimleri ve şikayetleri , ortamın ısısı, gürültü, annenin bebek ile kurduğu güven ilişkisi, ihtiyaçlarını karşılama biçimi, annenin psikolojisi, uykuyu etkiler. Bebek, acıkır, gazı vardır, diş çıkartıyordur , reflüsü vardır, vb..Uyku, bebek gelişimi açısından temel gereksinimdir. Her çocuğun uyku alışkanlıkları ve gereksinimi farklılıklar gösterir. Yenidoğan bebekler günde 16-17 saat uyurlar, fakat bu, sık aralıklarladır.
 
Uyku sorunlarının büyük kısmı ikinci  yıldan itibaren ortaya çıkar. Uykuya dalma sıklıkla zor olur. Sonraki dönemlerde de korkular, çocuğun anksiyetesinin yüksek olması,  uyurgezerlik, diş gıcırdatma görülmeye başlar.
 
Çocuklar davranış diliyle konuşurlar. Eğer bir sorun yaşıyorlarsa bunu, davranış sorunlarıyla ifade ederler. Uykuya dalmada zorluk ve uyku bölünmeleri, uykuda alt ıslatma , genellikle çocukta sorun alanının  habercisidir.
 
Çocuk, anne-babadan ayrılıp odasına geçmek istemeyebilir. İçeride bir hareket, dinamizm vardır, ya da anne ya da baba geç geliyordur veya çocukla aralarında yeterli iletişim yoktur,onlarla doyurucu bir ilişki yakalayamayan çocuk da yatağına gitmek istemez, iletişimi devam ettirme peşindedir.
 
Anne-baba arasında sorunlar, kavgalar veya anne-babanın psikolojik sorunları varsa; çocukla iyi , güven veren bir ilişki tarzları oluşmamışsa; çocuk,  kardeş kıskançlığı yaşıyorsa; okul, öğrenme , uyum sorunları varsa, çocuğun anksiyetesi yükselir. Bu huzursuzluk, uyku kalitesine  yansır. Korkuyorum diyebilir, anne-babaya yakın olmak isteyebilir, hele ki küçük kardeş anne-babanın odasında ve o ayrı odada yatıyorsa, o odaya gelme girişimi genellikle olacaktır.
 
Çocuk anneden ayrışmaya tahammül edemediği dönemde , bu her çocukta değişken olmakla birlikte, 2-3 yaş arası olur, bir geçiş nesnesine bağlanabilir. Bu bir battaniye, annenin bir eşyası, yumuşak bir oyuncak olabilir. Bundan dolayı çocuğu yargılamamak, o eşyayı yok etmemek gerekir. Çünkü çocuğun gelişiminde bir anlamı vardır bu nesnenin., bir sonraki döneme geçebilmesi için, çocuk kendisine bir yol bulmuştur.
 
Nörolojik sorunların neden olduğu uyku sorunları da olabilir. Bu durumlarda , bir uzman yardımına başvurmak gereklidir.
Uyurgezerlik ve uykuda konuşma, çocuk derin uykuda iken oluşur. Ailesel özellik görülebilir.
Gece terörü, genellikle uykuya daldıktan birkaç saat sonra görülen şiddetli panik nöbetine benzer. Çocuk korku içinde kendinde değildir. Amaçsız hareketler yapar. Sonra sakinleşir ve yeniden uykuya dalar.
 
Aile, disiplinde yetersiz kalıyorsa, çocukta diğer davranışlarında olduğu gibi bu konuda da dirençler olabilecektir. Çocuk da iç disiplinini oluşturamayacaktır.
 
Ailelerin uyku sorunu olan çocuğa yaklaşım biçimi de sorunun çözülmesi veya pekişmesi açısından önemli role sahip. Nedenini anlamadığımız bir sorunu çözme çabasına girersek, yanlış davranmış oluruz. Bu sayılan nedenlerden hangisi yaşanıyorsa, o neden üzerinde çalışılmalıdır.
 
Uyku sorunu yaşanıyorsa, bir uzman yardımı ile ailenin ve okulun danışmanlığı birlikte götürülmelidir.
 
Ailelerin yaklaşımı yargılayıcı, cezalandırıcı ve empatiden uzak olursa, sorun artabilir ve tabloya,  davranış sorunları da eklenebilmektedir.
 
AİLELERE ÖNERİLER NELER OLMALI ?
− Bebeğin ihtiyaçlarına duyarlı olup, ihtiyaçlarını zamanında karşılayın, bebeği uykudan sık uyandırmayın, fazla uyaran vermeyin..
 
− Çocuğunuzla güven veren bir ilişki kurun. Ona bireyselleşmesi için destek olun, ona güvendiğinizi hissettirin, fazla korumayın, ama ihmal de etmeyin.
 
− Uyku öncesi ortamı sakinleştirin. Gürültü, hareketli ve eğlenceli bir ortam varsa, çocuk uyumak istemez.
 
− Çocuğunuza düzenli zaman ayırın ve onunla kaliteli,keyifli, etkileşim içeren paylaşımlarda bulunun. Oyun oynamak ,aktivite yapmak gibi.
 
− Çocuğunuzu bu sorundan dolayı yargılamayın, cezalandırmayın,hele ki korkuları ve anksiyetesi nedeniyle uyuyamıyorsa, onu anlamaktan uzak bir yaklaşım, hem ilişkinizi bozacak, hem çocuğun sorunu daha da büyüyecektir.
 
− Onu anlamaya çalışın, dinleyin, rahatlatın.
 
− Disiplin sorunu var ise, davranış, puanlama çalışmaları yaparak, ödül  odaklı ve kararlılık içeren  bir sistem kullanabilirsiniz.
 
− Çocuğun yanında tartışmayın, birbirinizi eleştirmeyin, sürekli her yerde bu sorundan bahsetmeyin...
 
− Çocuğun uyumunda, dikkatinde, öğrenmesinde sorunlar varsa, alt ıslatıyorsa, agresif ya da içe kapanımı varsa, mutlaka bir uzman yardımı alın.
 
Sevgiyle Kalın
 
Kürşat Şahin YILDIRIMER
Uzman Sosyolog Terapist
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI