Bugun...


Kürşat Şahin Yıldırımer / Sosyolog - Terapist

facebook-paylas
Depresif Birini İyileştirmek Mümkün mü?
Tarih: 06-02-2019 18:52:00 Güncelleme: 06-02-2019 18:52:00


 
 
Depresyon önemli bir hastalıktır ve insan beyni ve bedeni üzerinde ciddi yıkımlara sebep olabilir.

Depresyon tedavisi mümkündür; fakat hangi tedavi yöntemini benimsersek benimseyelim, çocukluktan itibaren üzerine koyarak, bugüne getirdiğiniz entelektüel donanımınızın derinliği, yani prefrontal korteksinizdeki nöronal ağların nitelik ve nicelik bakımından yoğunluğu, sizin depresyonla mücadelenizdeki ana silahınız olacaktır.

 
“Prefrontal korteks frontal lobun korteksi ve altında bulunan beyaz cevher en üst düzeydeki davranışların bütün bileşenlerinin bağlantılarını yapan ve onları bütünleştiren, önemli duyu ve motor sistemlerinin arasındaki geri bildirim döngülerinin ve bağlantılarının yer aldığı alandır..."
 


Peki bu donanımdan yoksunsanız ne olacak? Yani prefrontal korteksinizi geliştirmeniz için neler yapmanız gerekir?
 
Her şeyden önce egzersiz, hatta düzenli spor yapılmalı. Zira spor yapmak kanda bulunan trombositlerdeki büyüme faktörlerini (prow factor)artırır.

Bu sayede beyinle ilgili büyüme faktörlerinin sayısı da artar. Yani okullardaki beden eğitim dersleri esasında, çocukların sadece hoş vakit geçirmesi ya da bedenlerine elastikiyet kazandırmasını sağlamıyor, aynı zamanda onların nöronal aktivitelerinin gelişmesine de doğrudan katkı sağlıyor.

Gerçi artık günümüzde eskisi gibi bazı okullarda beden eğitimi yapılmamakta öğrenciler hep serbest bırakılmakta..

 

Atatürk’ün “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” sözü diğer sözleri gibi son derece önemli ve yerindedir. Peki hemen şu akla geliyor? O halde bütün iri vücutlular ya da vücut geliştirme sporuyla ilgilenenler aramızda en zeki olanlar mı ve onlar asla depresyona girmezler mi? Ya da bedensel engelli olanlar en depresiflerimiz mi?

Kaza geçirip omurilik yaralanması sonucu ayakları tutmayan-paraplejik kişilerde yapılan çalışmalarda mutluluk ve hayattan zevk almalarının yarı yarıya azaldığı gözlenmiştir. Ancak, bu kişilerin, durumu kabullenmelerinin ardından, yani yaklaşık bir yıl sonra, toplumdaki diğer insanların hayattan zevk alma seviyesiyle aynı seviyeye geldiği bilinmektedir. .
 


Diğer taraftan, büyük piyango ikramiyesi çıkan insanların hayattan zevk alma seviyesinin aniden iki katına çıktığı, ancak bir yıl sonra normal insanların seviyesine indiği gözlenmiştir. 
Buradan şu anlaşılıyor: 
Sakatlanmaya neden olan bir kaza da, büyük ikramiyenin size çıkması da beyin için alışılmışın dışında yeni bir durumdur ve stres sebebidir. Limbik sistem bencil, rahatı seven, stresten kaçınan, hayatı sürdürmeye programlanmış bir yapıdır. Bu nedenle, bir şekilde stresi azaltmaya yönelik davranışlara ve nöronal değişikliklere vesile olmaktadır.


 
Örneğin, stresi azaltmak için zevk verici aktivitelerde artma oluşmaktadır. Bunun bir örneği savaş zamanlarında doğum oranının artması, stresin yatıştırılması için madde kullanımı, cinsel aktivite gibi haz verici eylemlerin artması..
Hafif ve orta dereceli uzun dönem spor yapmak depresyonu azaltıp, önlemekle beraber, ağır ve uzun süreli egzersiz, stres ve buna bağlı inflamasyonu arttırarak depresyonu tetiklemektedir.


 
Sevgiyle Kalın
 


Kürşat Şahin YILDIRIMER

Uzman Sosyolog-Terapist
 Kaynakça:

Neuroscience of Clinical Psychiatry

Doç.Dr Oytun ERBAŞ
 
 
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI