fon-word.com
Bugun...


Kürşat Şahin Yıldırımer / Sosyolog - Terapist

facebook-paylas
İnsanlara en çelişkili iş tanımı verilmiştir
Tarih: 25-02-2020 15:20:00 Güncelleme: 25-02-2020 15:20:00


Medeni varlıklar olmalıyız ve bu yapılacaklar ve yapılmayacaklar listesini gerektirmektedir. İncelik, naziklik, adillik, verimlilik ve bunun gibi diğer bütün erdemler kültürel olarak belirlenmiştir.
 
Bunlar bizim toplum içindeki sorumluluklarımızdır. Aile, kültür ve zamanın baskısı bizi bazı şeyler üzerine eğilmeye, bir seçim yapmaya ve tek taraflı olmaya zorlar.
 
Aynı şekilde, gerçekte ne isek onu yaşamaya itiliriz; tam (sağlıklı, sağlam ve kutsal) olmak da bizim yüksek sorumluluklarımızdır. Her ne kadar çok az kişi, bir hafta içinde yaşadığı çelişkilerin farkında olsa da değerlerin bu çarpışması hayatı daha şaşırtıcı ve zahmetli kılar.
 
Bu çok korkutucu olduğu için bu çelişkiyi uyandırmaktan kaçınırız.
 
Modern bir kişi kendi kendini disipline etmeyi öğrenir; erken kalkıp okula gitmek için saati kurar ve bir sanatçı olmaktan bir zoolog olmaya kadar A’dan Z’ye insani emeklerin listesinde yer alan bir şeye odaklanır.
 
Ve hayatınızda ne yapmaya karar verdiyseniz o, yapmamaya karar verdiğiniz şeylerdeki enerjiyi kovar.
 
İyi olmaya hayatını adayan insanlara Tanrı yardım etsin ki onlar için kaçınılmaz bir şekilde dünyanın gölgesinde, gizli, yeraltında bir sıçan yuvası her zaman olacaktır.
 
Bu modern kişinin haftanın sonunda yüzündeki teri silip, ‘’Bir sonraki gün ne yapacağım? Hayatım çelişkilerle dolu!... Bu gerilime nasıl dayanacağım?’’dediği zaman içine düştüğü durumdur...
 
 
Günümüzde koruyucu ruh sağlığı kavramı çok önem kazandı. Artık sorunlar ortaya çıkmadan ruh sağlığını koruma amaçlı  pekçok çalışma mevcut.
Ortaya çıkan sorunların da çözümü mümkün mutlaka. Bu sorunların çözümünde yararlanılan teknikler içinde EMDR yaklaşımı çok önemli bir yere sahip.
 
Hangi sorunlar için etkili bir yöntemdir ?
 
EMDR, dünyada çok sayıda psikolojik sorunda uygulanmaktadır.
Panikatak, korkular, kaygılar ( sınav, sosyal kaygı, performans kaygısı ) , aile, eş ilişki problemleri, takıntılı davranış ya da düşünceler, uyku ve  yemebozuklukları, depresyon, yas, travma sonrası stres problemleri, cinselsorunlar gibi problemler, EMDR’nin  çalışma  alanlarıdır.
 
Genellikle 2-3 seanstan sonra amaçlanan hedeflere  ne kadar sürede ulaşılabileceği ile ilgili terapistin bir öngörüsü oluşabilir.
 
Bazen 5-10 seansta sorunlar çözülürken,  kişilik bozukluğu gibi geniş çalışma yapılması gereken vakalarda bu çalışma uzayabilir.
 
Bu yöntem neden tercih edilmelidir?
 
Genelde travmatik bir şey olduğunda, bu, sinir sistemimde orijinal resim, sesler, düşünceler ve duygularla birlikte hapsolur. Deneyim orada kilitli olduğundan hatırlatıcı bir şey ortaya çıktığında yeniden tetiklenmeye devam eder.
Bu, kontrol edemiyor gibi göründüğümüz pek çok rahatsızlık, korku ve çaresizlik gibi olumsuz duyguların temelini oluşturuyor olabilir. Bunlar aslında geçmiş tecrübeyle bağlantılı duyguların tetiklenmesidir.
 
Rahatsızlık verici olaylar beyinde izole olmuş bir anı ağında depolanabilir. Bu durum kişinin psikolojik olarak sağlıklı olmasını engeller. Eski malzeme defalarca tetiklenir durur. Bu durumu çözmek için ihtiyacınız olan bilgi beynin başka bir yerinde, başka bir ağdır.
 
Balıkçıların hayatlarının yarısını karada geçirmesinin sebebi ağ temizlemesidir.
Nereye atılırsa atılsınlar, ağ gözlerini tıkayan her türlü atık, döküntü ve balçık toplanır ve deniz yosunları ağ iplerinin her yanına dolanır. Bunlar zamanla ağı aşındırarak delikler ve sızıntıya neden olan açıklıkları oluşturur. Müdahale edilmediği takdirde, çok geçmeden tüm ağ kullanılmaz hale gelir.
 
Beyin de akson ve sinapslardan oluşmuş bir ağdır ve düşünce okyanusuna atıldıkça ne yazık ki hasar ve aşınmaya maruz kalır.
 
EMDR “Göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işlenme”ye başlandığında bu iki ağ birbirine bağlanıp, yeni bilgi zihne girip eski sorunlar çözülebilmektedir.
 
 
 
Kaynakça: A.JOHNSON
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI