forum forum forum
Bugun...


Kürşat Şahin Yıldırımer / Sosyolog - Terapist

facebook-paylas
Kendini Gerçekleştirmiş İnsanın Özellikleri Nelerdir?
Tarih: 07-07-2019 23:03:00 Güncelleme: 07-07-2019 23:07:00Toplum olarak kollektif kültürlerden gelmekteyiz. Ancak..bireyci kültür olarak yeni nesiller yetiştirdiğimiz için mutlu olmakta zorlanıp sosyalleşmede sorun yaşıyoruz.

Öncelikle, psikolojik açıdan sağlıklı insanlar, kendilerini olduğu gibi kabul ederler. Zayıflıklarını bilirler ve bunları gidermek için çaba gösterirler. Kendilerini oldukları gibi kabul ettikleri için bu insanlar yapmış oldukları kötü şeylerden dolayı kaygı duyarak ya da kendilerini suçlu hissederek zaman kaybetmezler.

Kendini gerçekleştirmiş kişiler mükemmel değildir; ancak kendilerini oldukları gibi kabul eder ve severler.

Psikolojik olarak sağlıklı insanlar, normal bir insana göre kültürel kurallar ve gelenekler tarafından kendilerini daha az kısıtlanmış hisseder. Çoğumuz “ doğru” şeyi yapmak konusunda çaba gösterirken kendilerini gerçekleştirmiş insanlar, toplumun beklentisiyle uyuşmasa bile, isteklerini dışa vurma konusunda özgür davranırlar. Bu insanlar toplumsal baskılara duyarsız değildir.

Tam tersi Maslow, bu insanların kuvvetli olduğunu belirtir.

Toplum bize yaşamımızın nasıl ilerlemesi gerektiği konusunda uzun bir liste verir: okula git, iş bul, para kazan, ev ya da araba al, aileni kurmak ve liste böyle sürüp gider.

Ayrıca toplum içinde nasıl davranacağımız, boş zamanlarımızı nasıl geçireceğimiz, nasıl giyineceğimiz ve yemek yiyeceğimiz ve daha bir sürü şey konusunda kurallar vardır. Ancak psikolojik olarak sağlıklı insanlar, kendi hedef ve istekleriyle uyum içinde değilse toplumun baskısına karşı koymaktan çekinmezler.

Maslow incelediği psikolojik olarak sağlıklı bütün insanların yaratıcı olduğunu belirtmiştir. Ancak geleneksel olarak, yetenekle özdeşleşmiş bir şey üretme ( örneğin, bir şiir) anlamında kullanılan yaratıcılık ile geleneksel tanıyla kendini gerçekleştirme yaratıcılığı arasında bir ayrım yapmıştır.

Kendini gerçekleştirme yaratıcılığı, insanların sıradan işlere sıra dışı bir şekilde yaklaşımında ortaya çıkar. Kendini gerçekleştirmiş bir öğretmen bilgilerini öğrencilerine aktarmak için yenilikçi yöntemler gerçekleştirir.

Kendini gerçekleştirmiş bir işadamı, işini gerçekleştirmek için parlak yöntemler bulur ve eski sorunlara yeni çözümler getirir. Aslında çok tanınan bir ressam olmak kendini gerçekleştirmiş olmayı gerektirmez. Tablolar sağlıklı bir kişilikten çok, içten gelen bir yetenekten kaynaklanıyor olabilir.

Aslında kendini gerçekleştirme yaratıcılığı, yaşama yaklaşım biçimidir. Maslow bunu bir çocuğun içinden geldiği gibi dünyayı incelemesine ve keşfetmesine, onu ilginç kılan küçük şeylere hayranlıkla bakmasına benzetmiştir.

Maslow’a göre, eğer içtenliğimizi engelleyen kültürleşme surecine teslim olmasaydık, çoğumuz kendini gerçekleştirme yaratıcılığını dışa vurabilirdi. Bu şekilde psikolojik açıdan sağlıklı insanlar, bir çocuk gibi yaşama bakmanın yepyeni  bir saf bir yolunu bulur ya da keşfeder.

Kürşat Şahin YILDIRIMER
Uzman Sosyolog Terapist

Kaynakça:  Abraham H. Maslow
 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI