Bugun...


Kürşat Şahin Yıldırımer / Uzman Terapist

facebook-paylas
Tavsiyeye Değil Uzman Görüşüne Güvenmek Önemlidir
Tarih: 21-12-2020 14:10:00 Güncelleme: 22-12-2020 01:46:00


Değişim çoğunlukla kişinin çevresinin etkisiyle gerçekleşir. Zor bir kişiliğin karşısında hissedilen sıkıntı ya da rahatsızlık, bazen de sevilen birinin kendini tüketen davranışlarına şahit olmak, birçok dolaylı ya da dolaysız müdahalenin ve baskının temelindeki nedenleri oluşturur.

Rochefoucault'nun belirttiği gibi, ''Tavsiyeden daha kolay verilen bir şey yoktur''...
Ancak bu iyi niyet ve tavsiyeler birçok soruna yol açar. Bir kişiyi değişmeye yönlendirmek için uygulanan baskılar, zorlayıcı olarak algılanır ve birçok olumsuz olayın yaşanmasına neden olur.

Hatta bazı durumlarda, inanışları daha da güçlendirme riskini taşır. Özellikle paranoyak kişilikler için: ''Hiçbir şeyden endişelenmeyin, biz sadece sizin iyiliğinizi istiyoruz'' gibi bir cümleden daha kuşku verici bir şey yoktur.

Evlilikte yaşanan düş kırıklıklarının temelinde ötekini değiştirme isteği yatar. Evlilikler bazen, taraflardan birinin davranışlarını değiştirme ülküsü üzerine kurulur (Kadın, içkiyi bıraktırma umuduyla alkolik bir adamla evlenir... Daha sonra kocasının onu hayal kırıklığına uğrattığını söyler.)
Başka çiftler ise, birbirlerini iyice tanıdıktan sonra evlenirler ama sonunda ayrılırlar, çünkü biri diğerinin zevklerinin gelişimine ayak uyduramamıştır. (Koca, kendisinden daha genç ve bağımlı karısından, olgunlaşamadığı için ayrılır...).
Çevrenin düş kırıklığıyla noktalanan değiştirme umutları, kısa sürede, kimseden yardım talep etmemiş olan kişinin dışlanması, terk edilmesi ile son bulur...
-LELORD-

Değiştirme çabalarının verimliliğini artıracak basit kurallar var mıdır?
Günümüzde koruyucu ruh sağlığı kavramı çok önem kazandı. Artık sorunlar ortaya çıkmadan ruh sağlığını koruma amaçlı  pekçok çalışma mevcut.
Ortaya çıkan sorunların da çözümü bir uzman yardımı ile mümkün.

Hepimizin bir yaşam döngüsü var, koşullarımız, yaşam olaylarımız, aile dinamiklerimizden etkilenen.. Yani olayları algılama, anlam verme ve tepkilerimizin bir DÖNGÜ sü var. Bu döngü sağlıklı işliyorsa kişi uyumlu mutlu bir kişiliğe sahip oluyor. Sağlıklı işlemiyor ise kişi yaşam boyu kendini anlamaya çalışıyor…

Sevgiyle Kalın

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI