Bugun...


Kürşat Şahin Yıldırımer / Davranış Analisti

facebook-paylas
Kızınıza Prenses Demeyin...
Tarih: 01-03-2021 11:33:00 Güncelleme: 01-03-2021 11:37:00


Depresif ruh haline sahip çocuklar daha çok şiddet içeren masal ve filmleri tercih ediyor. Hep aynı masalı ya da filmi izleme isteği ise takıntıların habercisi olabiliyor.

Çocuğun hep aynı masalı ya da filmi izlemek istemesi takıntılı ruh halinin ipuçlarını verebiliyor.
Endişeli çocuklar korku içerikli kitaplardan ve filmlerden uzak duruyor ya da aşırı tepki gösterebiliyor. Şiddet içeren öyküler, olumsuz öğeler daha çok depresyonun işareti. İçine kapanık çocuklar ise, karamsar ve kendileriyle özdeşleşen hikâyelerden hoşlanıyor. Filmlere daha fazla zaman ayırıyor.

Anne babaların masal kahramanlarıyla ilgili olarak çocuklarına taktıkları lakaplar da çocuğun gelişimini önemli ölçüde etkileyebiliyor.

Küçük yaşlardan itibaren annesi ve babası tarafından 'prenses' diye hitap edilen ve daha da önemlisi el üstünde tutulan, bir dediği iki edilmeyen bir kız çocuğu, sosyal hayata girdiği yuva veya ilkokulla birlikte bocalayabiliyor. Bu zamana kadar kendisine 'en güzel' olduğu öğretilen, her dediği yapılan çocuk, gerçek dünya ile karşılaştığında daha fazla desteğe ihtiyaç duyabiliyor. Anne babasından ayrılmak istemiyor. Ruh hali bozuluyor.

Çocuğumuzla kurduğumuz ilişki tarzımız, ona yaklaşım biçimimiz, geribildirimlerimiz, beden dilimiz, dokunsal temasımız da etkili öğelerdir. Amacımız duygu, düşünce ve isteklerini yerinde ve uygun koşullarda ifade edebilen bir çocuk yetiştirmek olmalıdır.

Ebeveynlerin çocuklarıyla konuşurken kullandıkları dil çok önemlidir. Duygularımız doğaldır, birbirimizin duygu ve düşüncelerini sözel ifadeler ve beden diliyle algılarız. İletişim, kişilerin birbirlerine (bilinçli ya da bilinçsiz olarak) duygu ve düşünceleri aktardıkları süreçtir.

Aynı şekilde evde olumsuz lakaplar takılan ve şiddet içeren davranışlar sergileyen ailelerin çocukları da kolay kolay topluma uyum sağlayamıyor.

Sevgiyle Kalın

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI