Bugun...


Nurten Öğüt / Gazeteci

facebook-paylas
Bir Dönemin Ünlü Ismarlama Terzisiydi
Tarih: 25-10-2018 21:00:00 Güncelleme: 25-10-2018 21:38:00


Günümüzde insanlar artık hazır giyime yöneldi. Terzilik mesleğinin eskilerinden olan Reşat YOĞURTÇU kapılar semtindeki terzi dükkanında çalışmalarını halen sürdürüyor. Terzilik hayatına Alsancak Kıbrıs Şehitleri caddesinde başlayan Reşat Yoğurtçu 1979 yılında Kapılar semtindeki dükkanına taşınmış.

Ayavukla Kilisesi’ne giden eski adı Rana Sokak” şimdiki ismiyle Etiler mahallesindeki dükkanında terzilik mesleğini halen sürdürüyor.

 

1940 yılında doğan ve 1951 yılında İzmir’e yerleştiklerini söyleyen Reşat YOĞURTÇU;

” Ağabeyim Alsancak’ta terzilik işi yapıyordu. Ailem beni okutmak istedi ama ağabeyim beni yanına aldı. Terzilik işini öğrenmek kolay değil. Kömür ütülerinde bu mesleği öğrendim. Ellerim kömür ütülerinden çok yandı. Futbolu çok seviyordum. Ağabeyim seni Altay’a yazdıracağım dedi. O yüzden okula gitmedim. Ama sakatlandım. 1979 yılında Kapılar semtine taşındım. Terziliğe burada devam ettim. O yıllar fevkalede bir mahalleydi. Dükkan kapılarımızı açık bırakır giderdik. Mallarımıza zarar gelmezdi. Gönül Yazar’ın babası bu sokakta otururdu. Gönül Yazar’ın bu sokakta oturdukları evde doğduğunu anlatırdı.”

İzmir’de bir dönemin ünlü terzilerinden Reşat YOĞURTÇU, 60 senedir ısmarlama iş yapan son terzilerden. Çok sayıda ünlü kişilere kıyafetler diken YOĞURTÇU,

“Bir dönemin ünlü kalecisi Varol Ürkmez Altay Spor Kulübü’nde oynarken, gol yememe iddiasını kaybetmesi üzerine rakip futbolcu Ayhan Elmastaşoğlu’na takım elbise diktirdi. Fuar’da sahne alan çok sanatçıya kostümler diktim. Fuara gelen Macarlar, Polonyalılar, Ruslar müşterilerimdi” dedi.

İzmir’de kalan son ısmarlama terzilerden biri olan Reşat YOĞURTÇU’yu, Basmane’nin tarihi zenginliklerini ortaya çıkaran projelere imza atan bir kişi olan Orhan BEŞİKÇİ, şu cümlelerle anlatıyor;

“Terzi Reşat YOĞURTÇU’yu konfeksiyona direnen nesli tükenmiş, güngörmüş çelebi insan olarak tanıdım. Agios Voukolos Kilisesi’nin batıya bakan servis kapısının yanında bulunan iş yerinde sanatını icra ederken, aynı kilisenin onarımı için verdiği desteği unutamam. Tek göz işyerinde misafirlerini kabul eder özellikle sanatçı dostlara ve araştırmacılara yardımcı olması, dinleyenlere ilginç öyküler anlatmasıyla tanınır. Ismarlama terzilerin son temsilcisi, İzmir’in gönüllü turizm elçisidir.”

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI