Bugun...



Fabrikada Masal Şenliği’ne Rekor Katılım

Türkiye’de ilk olarak 2021’de yapılan ve bu yıl 3.sü gerçekleştirilen Türkiye’nin tek fabrikada masal şenliği “Oyun İyileştirir, IVA Güzelleştirir” teması ile İzmir Torbalı Laber Kimya & İva Natura Üretim Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

facebook-paylas
Tarih: 25-09-2023 23:35

Fabrikada Masal Şenliği’ne Rekor Katılım

Değerli araştırmacıların ve masal anlatıcılarının katıldığı etkinlikte mitlerde her daim güzelliğe övgü yapılan masallar anlatıldı. Hem yetişkinlere hem de çocuklara özel oluşturulan oyun alanları, yerli üreticilerin ürünlerini sergilediği stantlar, koku ve krem workshopları, masallarda güzellik bitki tanıtımları büyük ilgi gördü. Bine yakın ziyaretçi ile rekor kıran etkinlik önümüzdeki yıl 3 gün olarak planlanacak.

Etkinlikte, çocuklara özel masal anlatımları, çeşitli atölye çalışmaları, duvara el izi uygulamaları, krem ve parfüm atölyesi, topaç oyunu, köy seyirlik oyunu gibi çalışmalar yapılarak etkinlik sonunda aşık dinletisi organize edildi. Gerçekleştirilen söyleşiler kapsamında tüm güzellik kavramlarının doğadan ilham aldığından ve bitkilerin mitolojik kökeninden bahsedildi.

Torbalı Ticaret Odası ve Torbalı Belediye’si Yönetimi, Masal anlatıcıları; Efe Elmas, Zeliha Doğan, Aslı Güngören, Sevgi Merve Yılmaz, Duygu Harmancı, Yeliz Tekin Allı, Asuman Memen, Seval Talantemur, Ayla Seyhun da etkinlik kapsamında iyilik ve güzellik masalları anlattı.

Kültürel mirasımızın nesillere aktarılmasını sağlıyoruz

Laber Kimya&Iva Natura Organik Kozmetik Genel Müdürü Levent Kahrıman: “ Fabrikamızda 3 yıldır masal şenliği yapıyoruz. Fabrika endüstriyel bir yer ve uluslararası standartlara göre üretim yapıyor. Masal ise Anadolu’muzun ve tüm dünyanın kültürel olmayan mirası. Bu çerçevede kayıt altına alınmamış söylemleri insanlara iyilik ve güzelliği aynı zeminde tartışacakları bir platform oluşturduk. Bu yıl çok daha büyüdü Torbalı Belediyesi çok ciddi katkı sağladı. Rekor sayıya ulaşarak ortalama bin kişi katıldı. Önümüzdeki yıl hedefi büyüttük, üç güne yayılacak. Ege Üniversitesi Halk Bilimi hocalarımızın da çok büyük desteği oldu” dedi.

Yetişkinleri çocukluk oyunlarını oynarken ellerinde topaç sallarken keyifle gördüklerini belirten Kahrıman; “Oyunun aynı zamanda tedavi edici terapi özelliği de var. Hem masalların iyileştirici yanı mistik havası hem de oyunun insana iyi gelen, yaşama katan yanını birleştirdik” açıklamasında bulundu.

Bağımsız üreticiler için ücretsiz stant alanları kurulan şenlikte, günün sonunda da halk edebiyatında çok önemli yeri olan aşıklık geleneğini canlandırıldı.




Editör: Nurten Öğüt




Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI