Bugun...Neşe Alay; Birlik, Beraberlik ve Dayanışmanın En Güzel Örnekleri Bozalan’da

Son dönemde pek çoğumuzun hayali şehirden köye ya da bir sahil kasabasına göç etmek ve ömrümüzün kalanını orada geçirmek.

facebook-paylas
Tarih: 06-09-2023 21:43

Neşe Alay; Birlik, Beraberlik ve Dayanışmanın En Güzel Örnekleri Bozalan’da

Uzun yıllar İzmir Bornova’da yaşadıktan sonra hayal ettiği hayata kavuşan Neşe Alay’ı Menemen Bozalan Mahallesi’ndeki evinde ziyaret ettim. Salon büyüklüğünde bir balkonu ve çok güzel bir manzarası var. Gerçekten Leb-i Derya.

2021 yılında satın aldığı evi tadilat yaptıktan sonra yerleşen Neşe hanım yeni hayatından çok mutlu. Şehrin kalabalığından çok yorulduğunu söyleyen Neşe Alay sözlerini şöyle sürdürdü;

Uzun yıllar İzmir’in Bornova ilçesi’nde yaşadıktan sonra daha sakin bir yerde yaşamaya karar verdim. 10 yıl Yeni Foça’da deniz kenarında da yaşadım. Fakat benim istediğim insanların da doğal olduğu daha yeşil, havası güzel, tarla ve bahçelerin yakın olduğu bir yerdi. Çok yer gezdim, aradım. Ve Bozalan köyünün tam istediğim gibi bir yer olduğuna karar verdim.

2021 yılının Mayıs ayında geldim. Çok eski bir ev aldım. Alt katı damdı. Tadilat yaptım. Bahçe çok önemliydi benim için. Bahçe çıkardım ve çiçekler ektim.

Düğünlerimiz çok güzel olur

Bozalan’da yaşayanlar tarımla uğraşıyorlar ve komşuluk ilişkileri çok iyi. Bir düğün olsa, bir cenaze olsa kimse tarlasına gitmez. Birlik ve beraberlik içinde her şeyi paylaşıyorlar. Beni en çok bu etkiledi. Tarladan toplanan ilk ürünler olmayanlara dağıtılır. Yardımseverler. Düğünlerde kadınlar yöresel kıyafetlerini giyerler. Pullu örtüler, renkli şalvarlar giyen kadınlar görsel bir şölen sunuyorlar. Davullu, zurnalı, yemekli düğünleri çok keyifli geçer.

Ben erken kalkarım. Bazen bahçeye giden köylülerle giderim Tarlada birlikte çalışırız. İşim varsa bahçemle ilgilenirim. Kışlık hazırlıklarımız başladı. Biber, patlıcan kurutuyorum. Domates salçası yapıyorum. İzmir’den ailem ve arkadaşları sık sık ziyaretime gelir. Burada vakit nasıl geçiyor anlamıyorum.

Bozalanı mutlaka görün

Menemen aktarma merkezine ESHOT otobüsleri ulaşım sağlıyor. Sabah 06.35’te ilke sefer başlıyor. Akşam 19.00’dan sonra otobüs yok. Ziyaret etmek isteyenler internetten otobüs saatlerine bakarak gelebilir. 
Editör: Nurten Öğüt
Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI