Bugun...


Kürşat Şahin Yıldırımer / Davranış Analisti

facebook-paylas
Kadının annelik ve çalışma hayatındaki yeri ve önemi..
Tarih: 18-02-2022 11:57:00 Güncelleme: 18-02-2022 12:01:00


Çiftlerin ebeveyn olmaya hazırlıklı olması, çocuk sahibi olmadan önce eşlerin kurdukları aile içindeki rolleri, birbirleriyle olan ilişkilerini gözden geçirmeleri şu soruları da kendilerine sormaları gerekmektedir.

Aile bireyleri özgüven ve bağımsızlık duygusu olan kişiler mi? - Kendi aralarında yaşanan problemleri çözme becerisini oluşturabildiler mi? - Dışarıdan gelen olumsuz etkilerden sıyrılıp aile bütünlüklerini koruyabiliyorlar mı? - Eşler arasında birbirlerinin gelişmesini destekleyen sevgi dolu bir ilişki var mı? - Sorumluluk alma duygusuna sahipler mi? - Doğru iletişim dilini kullanıyorlar mı? -Birbirlerinin ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar mı? -Aileye yeni katılacak çocuğun tüm ihtiyaçlarını karşılamaya hazırlar mı? -Eşler birbirlerine değer veriyorlar mı? -Ebeveynlik becerilerine sahipler mi?

Şunu kesinlikle bilmelisiniz ki, yeryüzünde birbiriyle yüzde yüz uyuşan iki kişi bulamazsınız. Evliliğimiz ne denli uyumlu ve geçimli olursa olsun eşimizle her konuda anlaşmamız mümkün değildir.

Önemli olan, birbirimizin farklı olmasının doğal olduğunu kabul etmek ve bu farklılıkları hoşgörüyle karşılamaktır.

Kadınların özellikle de çalışan annelerin bireysel, evlilik, çevresel ve çocuğundan kaynaklanan bir takım güçlükler yaşamakta. Anneler mükemmelliği değil mutluluğu yakalamalılar, etkili iletişim kurmaya gayret etmeliler, sevgi-disiplin dengesini kurmaya gayret etmeliler, babanın işbirliği önemli, zaman ve stres yönetimi önemli, çocukla özel zaman paylaşımı olmalı. Anneler gerek kendi gerek eşi ve çocuğuyla ilgili hatalarda esnek davranabilmeli. Anne tabiî ki kendine de zaman ayırabilmeli.

Çocukların genel olarak davranış özelliklerini anlamak ve onların ruh dünyalarına inmenin onların gelişimini yönlendirmek açısından önemli, ebeveynlerin çocuklarına doğru etiğim verebilmeleri için gelişim dönemi özelliklerini bilmeleriyle başlar.

Sorunlarınız işin içinden çıkılmaz duruma gelmeden bir uzmandan yardım alın. Birlikte katılacağınız terapiler sayesinde olumlu ve ileriye dönük adımlar atabilirsiniz.

Sevgiyle Kalın

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI