Bugun...Gastronomide yeni rota Seferihisar

Türkiye’nin gastronomik açıdan cazibe noktası olmuş bölgelerinden Seferihisar’da, Seferihisar Belediyesi tarafından hazırlanan, “Gastronomi Turizmi ve Lezzet Rotası”nın tanıtımı yapıldı.

facebook-paylas
Güncelleme: 10-11-2023 00:10:51 Tarih: 29-07-2023 20:21

Gastronomide yeni rota Seferihisar

Birbirinden değerli konukların katılımıyla gerçekleştirilen “Gastronomi Rotası” Hiddenbay Hotel’de düzenlendi.

Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, “Gastronomi rotası sayesinde Seferihisar’a hem mutfağı, hem de eşsiz doğası ile hak ettiği değerin verilmesini sağlayacağız. Rota Seferihisar turizminin geleceğini şekillendiren projelerden biri olacak” dedi.

Gastro turistlere bir referans kaynağı oluşturmak adına yola çıkılan projede Seferihisar Belediyesi, restorancılıkta ‘sıfır atık mutfak’, ‘tarladan sofraya’ kavramlarını kriterlerine ekleyerek, bir gastronomi rotası oluşturdu. Seferihisar’ın restoranlar ve üreticiler birliği olarak çalışmalarını sürdürecek projenin etkinliğinde dünya mutfağından yöresel ürünlere, doğal dondurmadan Kazak mutfağına tam anlamıyla bir lezzet şöleni yaşandı. Konuklar yörenin yeni geçim kaynaklarından olan lavanta kokteyli ve lavantalı dondurmayı, sakız enginarından müthiş lezzetleri, karakılçık buğday ekmeğini, mis kokulu mandalinadan üretilen lezzetleri, elinin hamuruyla hazırlanan yöresel tatları,  peynirin en özelini tatma imkanı buldu.

Lezzet rotasını genişleyerek, devam edecek

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Seferihisar’ın dünyanın en özel lezzetlerini mutfağında barındırdığını belirterek, şunları kaydetti: 

“İhtiyacımız olan tek şey gastronomi turizmi ile bunu ön plana çıkarmak. Biz de belediye olarak bir gastronomi rotası oluşturduk. Bunun lansmanını, bölgenin önde gelen lezzetlerini tanıtarak gerçekleştirdik. Gastronomi rotası sayesinde Seferihisar’a hem mutfağı, hem de eşsiz doğası ile hak ettiği değerin verilmesini sağlayacağız. Rota Seferihisar turizminin geleceğini şekillendiren projelerden biri olacak. Bu lezzet rotasını genişleyerek, devam edecek.”

İzmir mutfağının damak çatlatan lezzetlere sahip olduğunu ifade eden İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta; “Son yıllarda gastronomi turizmi ilimiz açısından önem kazanmış ve çekici bir destinasyon unsuru haline gelmiştir” diye konuştu.

Ekonomi Üniversitesi Gastronomi Bölümü Öğretim Üyesi Betül Öztürk ise Ege’nin dünyada eşi benzeri olmayan binlerce yıllık mutfak kültürünün olduğunu söyleyerek, “78 ayrı kültürün bir arada binlerce yıl yaşadığı topraklarda, bu tanıklığı pazarlarımızda ve sofralarda görmek mümkün” dedi. 

Seferihisar lezzet rotası

Gastronomi rotasına dahil olan restoranlar, Seferihisar’ın coğrafyasını, kendilerine özgü atmosferleri ve menüleriyle, rotanın tüm kaşiflerine sunmak üzere yola çıktı. İşte Seferihisar Gastronomi Rotası’ndaki restoranlar;

Yazarlar Evi, Milos, Sığacık Nena, Monza, Artemis, Hamiyet Anne Pide Evi, Hiddenbay Hotel Restaurant, Sığacık Evo Restoran, Bongo Beach Restoran, Lavantalı Konak, Bake Some Patisserie, Harımdan, Ayda Şarapçılık, MMG Şarapçılık, Pianetta Pizza, Kozalak Restoran, Liman Restoran.

 
Editör: Nurten Öğüt
Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Ekonomi Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI