Bugun...İzmir'de Balıkçılık Sezonu Açıldı

Ege Denizi’nde balıkçılık camiasının av sezonu, İzmir Güzelbahçe Barınağı’nda düzenlenen törenle açıldı. Balıkçılar saatler 00.00’ı gösterdiğinde, ‘Vira bismillah’ diyerek ava çıktı.

facebook-paylas
Güncelleme: 10-11-2023 00:03:37 Tarih: 01-09-2023 14:11

İzmir'de Balıkçılık Sezonu Açıldı

Güzelbahçe Balıkçı Barınağı’nda düzenlenen “2023 Balık Avı Sezonu Açılış Töreni”; Önceki Dönem Gençlik ve Spor Bakanı ve İzmir Milletvekili Dr. Mehmet Kasapoğlu, İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve İzmir Balıkçı İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin Çakan ile Ege Bölgesi Gırgır Balıkçıları Derneği Başkanı Mehmet Aksoy’un açılış konuşmalarıyla başladı.

İzmir Valisi Dr.Süleyman Elban, sezonun hayırlara vesile olmasını dileyerek, bereket getirmesini temenni etti.

Önceki dönem Gençlik ve Spor Bakanı İzmir Milletvekili Mehmet Muharrem Kasapoğlu ise, “Bereketli bir sezonun arifesindeyiz. Türkiye pek çok alanda öncü bir ülke. Bu öncülükte en önde gelen illerden biri güzel İzmir. İzmir emeğin, üretimin sembolü bir şehirdir. Sabrı, dayanışmayı temsil eden temsil eden balıkçılarımız bugün denize açılacaklar. Zaman zaman büyük riskler alacaklar, ciddi yorgunluklar yaşayacaklar ülkemizin balıkçılıktaki, deniz ürünlerindeki çıtasını nasıl bugünlere getirdilerse inanıyoruz ki daha yukarılara taşıyacaklar. İzmir üretimiyle, ihracatıyla öncü bir şehir. Biz de 22 yıldır olduğu gibi sektörümüzün, tüm emektarlarımızın yanında olacağız. Sektörümüzü nasıl daha yukarılara taşır, sorunları nasıl daha ciddi çözeriz bunun gayretini ortaya koyacağız. 4 buçuk ay sonra teknelerde ilgili bakım, tamirat gerçekleşti. Denize hasret bu gece 12 sularında bitecek. Kazasız, bereket dolu bir sezon diliyorum” diye konuştu.

Balıkçılıkta hedefimiz 2 milyar Dolar

Törende konuşma yapan Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, “Tüm balıkçılarımız hasat dönemini inşallah en verimli şekilde hayata geçirecekler. Balıkçılık sektörü bizim için her şeyin ötesinde cari fazla veren bir alan. Balıkçılıkta 2023 hedefimiz 1 milyar dolar. Biz dört sene önce balıkçılıktaki ihracat rakamlarını yakalamış durumdayız. Şu anda 1 buçuk milyar dolar noktasındayız. İnşallah önümüzdeki süreçte hedef 2 milyar doları bulmak. Son dönemde ülkemizde avcılıkla beraber yetiştiriciliğin de arttığını görüyoruz. Bölgemiz, hem sezon itibariyle uzun sezon olması, aynı zamanda katma değerli ürün ortaya koyması açısından çok önemli. Bölgede tutulan balığın ülkeye katma değeri yüzde 30 noktasında. Bu gece saat 00.00’dan itibaren balıklar tutulmaya başlayacak. Hem yetiştiricilikten hem de avcılıktan ihracat rakamlarını arttıracağız” dedi.

Su ürünleri stratejik sektör konumunda

Törende yaptığı konuşmasında su ürünleri sektörünün insan yaşamındaki yerinin, üretim değeri ve ekonomiye sağladığı önemli katkı ile stratejik sektör konumunda olduğunu belirten İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Mahmut Özgener, “Akdeniz çanağında yer alan ülkemiz kültürünün de önemli bir parçasını teşkil etmekte. Geride bıraktığımız sezon, ülkemizde 850 bin tona yakın üretim gerçekleştirildi. Söz konusu üretimin ihracata konu olan kısmı, yarattığı dış ticaret fazlasıyla öne çıkıyor. Sektör, 2023 yılının ilk yarısında 125 bin ton ihracat gerçekleştirerek ülkemize 829 milyon dolar döviz kazandırdı. Büyük bir mutlulukla ifade etmek isterim ki bu değerin yüzde 68’lik kısmı Bölgemizden ve yüzde 23’lük kısmı kentimizden gerçekleştirildi. İstisnasız tüm sektörlerde yaşandığı üzere su ürünleri sektörümüz de iklim değişikliğinin doğrudan ve dolaylı etkilerine maruz kalmakta. Deniz suyu sıcaklıklarında yaşanmakta olan değişim, hassas bir yapıya sahip deniz ekosisteminin dengesini bozarak balık türleri ve popülasyonu üzerinde olumsuz sonuçlara neden olmakta. Halihazırda sürdürmekte olduğumuz inovasyona yönelik araştırmalarımızın söz konusu realite çerçevesinde şekillendirilmesi; balıkçılık uygulamalarının deniz ekosisteminin hassas dengesine saygı gösterecek şekilde gerçekleştirilmesi önem taşıyor. Bizler de, Odamız koordinasyonunda 2019 yılında hayata geçirdiğimiz, “İzmir Balıkçılık Çalışma Komitemiz” aracılığıyla kaçak avcılığın engellenmesi, denizlerimizdeki ekosistemin korunması, balık stokları ve avlanma kotalarının tespit edilmesi, İzmir Körfezi’nde türe özel üreme alanlarının artırılması gibi birçok projeye yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Ege denizi’ndeki baskı çok fazla

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve İzmir Balıkçı İş Adamları Derneği Başkanı Mehmet Şahin Çakan, “Ülkemiz için çok değerli olan balıkçı kardeşlerimizin ülke ekonomisine katkıları için hepimiz buradayız. 4 buçuk ay av sezonu yasak ama 7 buçuk ay içerisinde bol miktarda balık yakalamak için mücadele ediyoruz. İzmir tarım, turizm şehri ama İzmir bir balıkçılık şehridir. Yarımadanın her tarafında bin 200 ufak tekne var. Yarından itibaren halkımız balıkçılık sezonunda bol miktarda balık yemek için sabırsızlıkla bekliyorlar. Balıkçı kardeşlerimizin sabaha kadar olan mücadelesi çok fazla. Ege Denizi’ndeki baskı çok fazla. Karadeniz’deki avcılık 3 ay, Marmara da 3 ay. Daha sonra 12 ay boyunca Karadeniz’deki ve Marmara’daki balıkçı tekneleri Ege’ye geliyor. Bizim çok acil bölgesel avcılığa, tür avcılığına girmemiz lazım. Bu düzenlemelerin yapılması lazım” diye konuştu.

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce ise, “2023-2024 balık sezonumuzun bereketli olmasını, halkımızın kaliteli, ucuz balık yemesini gönülden arzu ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından geleneksel hale gelen denize çiçek ve balık bırakma töreni gerçekleştirildi.

Törene kimler katıldı:

Törene; İzmir Milletvekilleri Eyyüp Kadri İnan, Hüsmen Kırkpınar ve Mahmut Atilla Kaya, Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Serkan Tezel, İzmir İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Osman Kılıç, Güzelbahçe Kaymakamı Bülent Bayraktar, Narlıdere Kaymakamı Suat Dervişoğlu, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Alyaprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İsmet Orhan, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, Demokrat Parti İzmir İl Başkanı Ozan Demirbaş, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Mustafa Bankaoğlu ve İzmir İşletme Müdürü Pelin Devrim, İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 3. Bölge Müdürü Hacer Eke, TCDD İzmir 3. Bölge Müdürü Cemal Yaşar Tangül, İZBAN A.Ş. Genel Müdürü Seçkin Mutlu, Karayolları 2. Bölge Müdür V. Murat Gönenli, İzmir İl Müftü Vekili Kamil Kırkız, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, DHMİ Adnan Menderes Havalimanı Başmüdürü Fatih Koşak katıldı.

Törene; İZTO Yönetim Kurulu Üyeleri Abdullah Salkım ve Serdar Gökhan Arıkan, İZTO Meclis Başkan Yardımcıları Mehmet Tahir Özdemir ve Nevzat Artkıy, meclis, disiplin kurulu ve komite üyeleri ile İzmir Balıkçılık Çalışma Grubu Üyeleri iştirak etti.

 
Editör: Nurten Öğüt
Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Ekonomi Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI